Piyano eğitimi çocukların gelişimi çok önemli bir deneyimdir.Piyano eğitimi çocukların yaratıcıklarını genişletmesinin yanında beynin uyarılmasını sağlayarak çocukların IQ gelişimine katkıda bulunmaktadır.

Çoğu veliler piyano enstrümanını ciddi bir müzik eğitimine başlayacak çocukları için tercih etmektedirler. Peki piyano enstrümanı müzik eğitimine yeni başlayacak çocukları için diğer enstrümanlara göre neden daha popüler ve neden daha çok tercih edilmektedir?

Öncelikle piyano çalarken oturma pozisyonu son derece rahat bir pozisyondur. Piyano enstrümanı çalacak olan kişinin keman çalan kişinin uygun boyun pozisyonu ile kemanı kavraması gibi bir desteğe ve ihtiyacı yoktur.

İkinci olarak, piyanodaki notalar sistematik olarak pozisyonları gayet açıktır.Keman gibi telli enstrümanlarda ise nota aralıkları çok net değildir be bu nedenle müzik eğitimine yeni başlayacak çocukları için piyano son derece uygundur.

Son olarak piyano tuşlarına basılarak notaların çıkarılması son derece kolaydır.Keman gibi telli enstrümanlarda ise notanın çıkarılması birden fazla tekniğe bağlıdır ve müzik eğitimine yeni başlayacak olan çocuklar için güçlük göstermektedir.

Velilerin sıklıkla sorduğu bir diğer soru ise piyanoya başlama yaşının kaç olduğudur.Piyanoya başlama yaşı 4-5 yaştır.Bunda çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimindeki çocuklara göre farklılık gösterebilmektedir.Ayrıca çocukların belirli bir sayıda kelime bilgisi bunun dışında alfabeyi bilmeleri ve sayı saymaya bilmeleri piyano eğitimlerinde son derece faydalı olmaktadır.Alfabenin bilinmesi notaların anlaşılmasında ,sayıların bilinmesi ise ritim için gerekli unsurlardır.

Piyano dersinin çocuklar için faydaları şu şekildedir:

El ve göz arasındaki uyumda ilerleme: Piyano dersleri çocukların hareket yeteneklerinin gelişiminde,el ve göz arasındaki koordinasyona ve genel yeteneklerinin gelişiminde son derece etkilidir.El ve göz arasındaki uyumun çocuklar için önemi son derece açıktır.Anaokullarında yazmayı öğrenen çocuklar için ve yazma yeteneklerini geliştiren daha büyük öğrenciler için göz ve ele arasındaki uyum son derece faydalı olacaktır.

Konsantrasyon gelişimi : Piyano öğrenme dikkat gerektirmektedir ve bu nedenle çocuklar piyano çalarken ayrı ayrı kullandıkları ellerini ne şekilde kullanmaları gerektiğini düşünmeleri gerekmektedir.ayrıca müzik notalarını okumak da dikkat ve konsantrasyon gerektirmektedir.Ayrıca notaları müziğe dökmek ve bu sırada uygun tempo ve ritim yakalamaya çalışmak da konsantrasyon gelişimine katkıda bulunmaktadır.

Okul derslerinde performans gelişimi : 200 yılında Franchis Rauscher in araştırmaları sonucu yazmış olduğu Early Reserach Quarterly,15,215-228 e göre erken yaşta piyano eğitimine başlayan öğrencileri fen matematik ve hatta mühendislik derslerindeki konuları daha kolay anlayabildiklerini ortaya koymuştur.

Kişisel gelişimde çok yönlülük kazanılması : Piyano kurslarına katılan öğrencilerin büyük bölümü profesyonel piyanist olmuyorlar.Fakat değişik ilgi alanlarının olması ve birden fazla hobiye sahip olmaları kişilik gelişimlerinde çok yönlülüğe katkısı olmaktadır.

Kendine güven duygusunun gelişimi : Herhangi bir müzik parçasını mükemmel bir şekilde çalmak çocuklar için kendine güven duygusunu gelişiminde son derece etkilidir.Diğer enstrümanların aksine piyano küçük çocukların müzik eğitimine başlaması için son derece uygundur. Piyano eğitiminde çocuklar elbetteki bazı zorluklarla karşılaşırlar fakat bu zorlukların üstesinden gelme ,daha çok çalışıldığında bu zorlukların üstesinden daha kolay bir biçimde üstesinden geleceklerini görmeleri hayatların diğer evrelerinde kullanacakları bir ders niteliğinde olacaktır.